Kriitilised punktid

Geimilõpud. Need kardetud geimilõpud. Nüüd saab asi selgeks. Lõpuks jõuab geim/mäng lõpplahenduseni, aga mina teen mina? Väristan ja pelgan, et ma pole ülesannete kõrgusel. Tahan võitu nii väga ja kardan kaotust veel rohkem. Ma hülgan spordi kõige olulisema hüve – naudingu.

Kes olen mina rääkima eks. Ilmselt kaotasin oma mängijakarjääri jooksul rohkem geimilõppe kui neid võitsin. Alles hiljuti ei õnnestunud mul võita oma esimest hinnalist Eesti meistritiitlit. Eesti GP-finaalis kaotasin peale esimese geimi võitu teises 14:9 ees olles julguse ja käest libises nii geimilõpp kui mäng. Need on vaid üksikud näiteid kui ma pole suutnud endast vajalikel hetkedel parimat välja tuua. Sellest hoolimata olen viimasel paaril aastal suutnud geimilõppe paremini realiseerida. Eelpool mainitud Eesti meistrivõistlustel alistasime Rauliga Heiko ja Miku 25:23 kolmandas. Eelpool mainitud GP võistlusel olin Mikk Õunmaa vastu kolmandas geimis taga 20:18 ja võitsin 24:22. Äsja lõppenud GP finaalis suutsime Kertuga enda kasuks pöörata kaks geimi lõppu. Loomulikult võis tegu olla juhustega, aga ma usun, et mingi murrang läbi kogemuste minu peas on toimunud ja minu soov oleks, et selle murranguni jõuaksid meie tulevased mängijad varem kui mina. Inimesed on erinevad. Võib-olla Sinu jaoks on nii pingeline situatsioon nagu geimilõpp täiesti tavapärane ja selle mängimine tuleb Sulle loomulikult. Siis oled Sa õnnega koos. Enamusel nii lihtsalt ei lähe ja pingelisi olukordi tuleb õppida mängima.

1.         Mine mängima eeldusega, et mäng tuleb tasavägine. Kui mitu korda oleme mõelnud: “No sellele peaks küll kindlalt ära tegema” või “Ma nii loodan, et ma võidan selle mängu kindlalt, midagi tasavägist küll ei tahaks”. Sa pead olema valmis selleks, et vastane püsib Sinuga kuni geimilõpuni. Vastasel juhul tekib paanika. Kui Sul õnnestubki vastane kergemini alistada on see ainult boonus.

2.         Proovi trennis sundida ennast rohkem kui käes on geimilõpp. Sa pead geimilõppude võitmisest tegema harjumuse. Trennis pead endale tihti ette kujutama, et midagi väga tõsist on kaalul, et situatsioon oleks vähegi samaväärne. Sul on tegelikult võimalik oma aju ära petta ja panna ennast ka trennis proovile. Selleks pead ainult keskenduma rohkem.

3.         Jälgi palli! Väga oluline on kriitilistel momentidel leida omale punkt, millele toetuda, siis kui pallivahetus parasjagu ei käi. See aitab Sul hoiduda segavatest mõtetest, sest pingelistes olukordades ei ole vaja teadlikult mõelda, vaid on vaja reageerida, julgelt tegutseda! Seega minu jaoks toimib selleks väga hästi pall ise. Kui ralli sai läbi põrnitsen ma maniakaalselt ainult seda palli nuppu ning lasen oma vaimul ja kehal järgmiseks pingutuseks puhata.

4.         Ära hooli üle. Usu mind Sa tahad võita. Me kõik tahame tegelikult võita, kui me oleme juba platsile tulnud, trennis vaeva näinud. Sa ei pea seda endale süvendama ja korrutama. See võidusoov Sinu sees on juba iseenesest nii tugev, et pigem on vaja seda blokeerida ja kontrolli all hoia, et suuta teha seda, mis teeb ühest heast mängijast parima mängija – olulistel hetkedel lõdvestuda.

5.         Ära karda otsuseid vastu võtta. Kui Sul on instinktidest tulenev või taktikaline mõte, kuhu vastane võiks serviolukorras selle palli lüüa, siis reageeri vastavalt. Usu mind Sul on oluliselt lihtsam iseendaga hiljem elada kui Sa tegid vähemalt midagi, mitte ei seisnud tühja pilguga väljaku keskel ja oodanud surma.

6.         See mis praegu väljakul toimub on põnev ka teistele ja seeläbi lahe. Sport on muidugi mitmetahuline nähtus, kuid ennekõike on see meelelahutus. Meelelahutus Sinule endale, aga ka teistele, kes parasjagu spordisaalis viibivad. Geimilõpp pole seega mitte midagi, mida karta. Siin nüüd ja praegu julgelt mängides ma pakun elamuse kõigile, kes jälgivad ja kaasaarvatud issendale.

7.         Kujuta ette, et jälgid iseennast kõrvalt. Kas Sa tahaksid iseennast vaadata väriseva ja jõuetuna või meeldiksid Sa endale rohkem, kui lihtsaks läheksid nii vaimselt, füüsiliselt kui mänguliselt all-in.

8.         Ära mängi liiga turvaliselt. Sa ilmselt ei ole riske eirates jõudnud olukorda, kus oled väga lähedal, kas millegi väga olulise võitmisele või kellegi väga tugeva võitmisele. Miks Sa peaksid nüüd järsku midagi muutma. Tee oma kalkuleeritud risk ja otsus ning jää sellele kindlaks.

9.         Mõningas mõttes oled Sa teinud endast kõik oleneva (siis vastavalt kas hästi või veidi halvasti), et sellisesse seisu sattuda. Nüüd võib lõdvestuda ja lasta fortuunal asi otsustada.

10.   Ära unusta, et ükskõik kui tuima näoga on Su vastane, siis sisimas tahab ka tema meeletult võita.