Sulgpall ja raha

Raha paneb rattad käima. Money makes the world go round. Süüa ja majasid ja naisele kallist kasukat tahaks ka nagu osta...või endale vähemalt Skageni kella...vähemalt kunagi. Uued iphoneid tulevad igal septembril välja. Vanemad survestavad, et ega ju sport leiba lauale too. Uurime natukene, mis rahad liiguvad sulgpallis. Kas sellega on võimalik hästi elada. Kas ka midagi üle jääb väikeseks seemneks tuleviku tarbeks? Kui palju teenib üldse üks keskmine sulgpallur? Palju üks superstaarist sulgpallur.

Ei tahaks alustada järgnevat lõiku lausega, et kes see siis sporti raha pärast teeb või sulgpalliga jõukaks kindlasti ei saa. Võiks seda mõtteviisi natukene muuta. Rahast rääkimine ja sellega tegelemine ei tohiks olla ka sportlasele tabu teema. Hansapanga siilgi ju ütles, et maksa kaardiga. Kuidas peaks siis maksma, kui kontojääk miinuses on? Finantsilise olukorra teadvustamine ja sellest rääkimine oleks justkui viimasel ajal rohkem levinud. Mihkel Raud oma üsna uues eneseabiraamatus on öelnud, et tema jaoks saabus ellu muutus, siis kui ta hakkas selgelt välja ütlema seda, mida ta tahab. Universumis pidavat olema reegel, et unistused tõmbavad Sind enda poole ja vastupidi. Kui unistused puuduvad see tarkus ilmselt ei toimi. Raha on olnud meie ühiskonnas pikalt selline teema, millest väga keegi ei räägi. Selleks, et Sa rahalises mõttes saavutaksid seda, mida tahad tuleb paraku olla valmis ka sellest selgesõnaliselt vähemalt iseendaga rääkima.

1. Auhinnarahad

Keskmise tugevuse(International Challenge) turniiri auhinnarahade jagunemine(dollarites):

Võitja 1500 Paar 1800
Finalist 1000 Paar 1100
Poolfinalist 325 Maailma tippturniiri Yonex All Englandi auhinnarahad:

1. koht  45 000 taala
Finalist  22 800 taala
Poolfinalist  8700 taala  
5.-8.koht 3600 taala
9-16.   2100 taala

Seega võit esimeses ringis sellisel turniiril toob mängijale sisse 2100 taala miinus maksud. 

Natukene numbritest. Lee Chong Wei on karjääri jooksul teeninud 1.6 miljonit USA dollarit auhinnaraha. Lin Super Dan 850 tuhat USA dollarit. Parimate eurooplastena Jan O Jorgensen 460 tuhat ja Viktor Axelsen 310 tuhat dollarit. Naistest India superstaar Saina Nehwal 710 tuhat ja olümpiavõitja Carolina Marin 380 tuhat USA krõbisevat dollarit. Meie esinumber Raul Must BWFi andmetel on kõikide nende raskede hetkede eest saanud 19000 dollari võrra rikkamaks. Kati Tolmoff on selle allika väitel kogunud 7000 dollarit oma kukrusse. Kuivõrd enamus nendest sportlasest on “mängus” olnud juba circa 10 aastat, siis jagades selle summa kümne aasta peale ei saa ka kõige kiindunum spordivastane väita, et summad oleksid suured. Raul Must oleks nende andmete kohaselt aastas teeninud 1900 dollarit. Vähe, et hakkama saada. Kasukat ka selle eest ei osta. Teisalt Lee Chong Wei aastas 130 000 taala. Üsna märkimisväärne summa, aga see mees on ikoon ja kõigi aegade edukaim rahaturniiride võitja. 43 Super Seriese tiitlit.  

Millistest allikatest veel võiks veel sportlane raha saada? Eesti Olümpiakomitee toetab oma uue 2016. aastal välja kuulutatud süsteemi kohaselt olümpiakandidaati igakuiselt 500 eurose ettevalmistustoetusega. Kultuuriministeerium toetab edukaid sulgpallureid kaks korda aastas 840 eurose stipendiumiga. Sellega korrapärased toetused riigi poolt piirduvad. See teeb seega aastas 7680 eurot.  

Üks oluline toetus sulgpalluritele on välisklubi esindamine. Lee Chong Wei pistis maailma suurima auhinnarahaga turniiril Indias Premier Badminton League osalemise eest Indias 2013 aastal tasku 135 000 tuhat taala. Sellel aastal oli kalleim mängija ei keegi muu kui meie Euroopa oma Carolina Marin circa 93500 USA dollariga. Jan O Jorgensen pistis taskusse 91 000 tuhat dollarit ja Viktor Axelsen sai kahenädalase pingutuse eest korraliku varustusega Mercedes C klassi ehk circa 60 000 taala. Kui palju makstakse Euroopa liigades Saksamaal, Prantsusmaal ja Taanis niiöelda siit paneedilt pärit mängijatele? Keeruline on öelda täpset summa. Küll, aga teen isikliku kogemuse ja tagatubadest pärinevate vihjete põhjal arvutuse, et mängijale, kes kuulub maailma parima 50 mängija hulka jääb tasu circa 1000 euro juurde klubikohtumiselt ja mängijatele, kelle edetabeli koht nii kõrge pole 150 euro ja 500 euro vahele. Näiteks Saksa kõige kõrgemas liigas on hooajal 16 kohtumist ja tugevuselt teises liigas 14 kohtumist. Seega oleks maailma top 50 mängija hulka mittekuuluva mängija hooaja tasu 2. liigas circa(300 eurot kohtumine) 4200 eurot. Aasta peale jagatuna on see circa 350 eurot kuus.

Meil on seega hea sulgpalluri eeldatav aastatulu riigilt 7680 eurot, auhinnarahadest 1900 dollarit(1800 eurot), klubimängudest 4200 eurot. See teeb kokku aastatuluks 13 680 eurot. See on okei summa, aga arvestada tuleb seda, et sulgpallur peab maailma edetabelikoha säilitamiseks osalema vähemalt kümnel turniiril keskmise kuluga 600 eurot ja see on kokku 6000 eurot. Üle jääb seega 7 680 eurot aastas. Selle summaga peab sulgpallur katma oma treenimis- ja elamiskulud.

Nüüd siseneme maailma, miks sulgpalluritest superstaarid nagu näiteks Lin Dan ja Carolina Marin elavad finantsiliselt märksa paremat elu, kui kajastavad need numbrid. Sponsorid. Ärgem siinkohal arvesta rikast isa või kadunud vanaisa pärandust. Üldjoontes võib sponsorid jagada kaheks. Individuaalsed sponsorid ja alaliidu sponsorid. Need kaks liiki võivad ka kattuda. Alaliidu sponsorid sõltuvad eelkõige ala tuntusest ja alaliidu tugevusest vastavas riigis. Individuaalselt jõuame sellise teemani nagu sportlase turunduslik väärtus. See on asi, millel tahaks pikemalt peatuda oma järgmises postituses. Üks tavalisemaid rahalisi sponsoreid juba endale nime teinud sportlastel on varustuse müüjad. Viktor Axelseni igaastane tulu Yonexi brändi poolt jääb ilmselt kuskil 100 tuhande euro kanti. Sellest hoolimata on võimalik ka juba maailma top 50 sisse kuuluval mängijal endale circa 10 000 eurone raha välja kaubelda. Mis puutub teistesse individuaalsetesse sponsoritesse, siis seda teemat tahaks eraldi lahata oma tulevases postituses.

Seega 7 680 eurot aastas on see, millega üks Eesti keskmine sulgpallur peab ilma muu abita elama ja olenevalt seega kui palju suudab keegi endale ise väärtust luua on võimalik erasponsoritelt juurde saada.

Eelmine
Flow
Järgmine
Kuhu edasi Eesti Sulgpall?

Vastused puuduvad

Email again: